Dotazy, články > Odborné články > Klouby Vašeho psa a péče o ně

Klouby Vašeho psa a péče o ně


Na dotaz

Péče o klouby není vždy jednoznačná. Každý pes má trochu jiné potřeby, přičemž ty záleží na mnoha okolnostech, např. plemeno, věk, využití psa a jeho styl života.

Tento přípravek není volně prodejný.
Nelze objednat po internetu.
K prodeji v naší veterinární ordinaci

Klouby Vašeho psa a péče o ně

hmotnost včetně obalu kg

Klouby Vašeho psa a péče o něPlemena

Malá plemena mají jiné nároky než velká a obří plemena. Jejich hmotnost není tak vysoká a tudíž ani zátěž na klouby není tak značná. Jejich problém nejčastěji spočívá v luxaci patelly, kdy se kolenní čéška vychyluje ze své fyziologické polohy. Tohoto stavu si všimneme, když pejsek začne kulhat a nebo chodit po třech. Dle míry postižení rozdělujeme toto onemocnění na několik stupňů. Při nižších stupních se čéška ještě sama navrací do fyziologické polohy, při vyšších stupních zůstává trvale přesunuta. Tento pohyb čéšky namáhá okolní tkáně a dochází k jejich poškozování. Proto je vhodné myslet na látky podporující regeneraci těchto tkání. O luxaci patelly se dočtete více v článku Luxace pately u psů.
Velká a obří plemena psů zatěžují klouby značnou hmotností. Touto váhou jsou poškozovány nejen okolní tkáně, ale hlavně kloubní chrupavky, u kterých dochází k rychlejšímu opotřebování a různým deformitám. Opět je potřeba se zamyslet nad podáváním chondroprotektivních přípravků na regeneraci kloubních tkání. Tyto přípravky je vhodné podávat i v případě, kdy se klinické příznaky ještě neobjevují. Při výskytu klinických obtížích (kulhání, zhoršené vstávání, nechuť k pohybu apod.) jsou změny na chrupavkách již velmi rozsáhlé a jejich regenerace mnohem náročnější než při mírných změnách, které se klinicky neprojevují. Proto je velmi důležitá prevence.

Věk hraje velkou roli

U starších psů jsou změny na chrupavkách již rozsáhlé a jsou doprovázeny zánětem, který způsobuje bolestivost. Vlastní zánět navíc poškozuje chrupavku a další kloubní tkáně, proto je třeba kloub proti zánětu chránit. Efektivní regenerace poškozených tkání může probíhat pouze v kloubu, který není zatížený zánětem. Kloubní tkáně u mladších psů se regenerují mnohem lépe a snáze než u starších psů. Z tohoto důvodu je nutné klást velký důraz na prevenci a ochranu kloubů, dokud ještě nedošlo k velkému poškození. Pokud se vyskytnou výrazné klinické obtíže, lze předpokládat značné poškození kloubu. Při mírných změnách kloubních tkání jsou klinické příznaky velmi nepatrné a někdy jsou chovatelem snadno přehlídnuty. U štěňat a mladých psů mají chondroprotektivní látky význam zejména pro podporu vývoje a správné funkce kloubních tkání a hlavně pro potlačení predispozic kloubních onemocněních. U štěňat velkých plemen dochází k velmi rychlému růstu štěněte hlavně v období mezi 3. – 5. měsícem věku. V tomto období je velmi důležitá výživa kloubních tkání, protože štěňata někdy narostou velmi rychle a kostra včetně kloubů se nestačí dostatečně tvořit.

Využití psa a jeho styl života

Psy si pořizujeme z různých důvodů. Někdo chce psa na hlídání svého domu či jiného objektu, a proto tito psi žijí celoročně venku a jsou vystaveni všem povětrnostním podmínkám. Zátěž na jejich organismus je tím pádem vysoká. Jiní lidé si pořizují psa pro sportovní účely – počínaje tancem se psem, přes agility, po spřežení apod. Dále si lidé pořizují psa do bytu jako společníky, zde hodně záleží na složení členů rodiny. Pokud se jedná o staré či o pracovně velmi vytížené lidi, není pohybový aparát psa přetěžován. Naopak žije-li pes v rodině s dětmi či s pohybově velmi aktivními lidmi, stává se ze života psa jeden velký pohyb. Tento pohyb není psovi na škodu, ale je potřeba pečlivě pečovat o jeho klouby, svaly, šlachy a vazy apod. Dalším důvodem, vedoucím k pořízení psa, přesněji řečeno feny, je chovatelská vášeň. Chovatelé by si ale měli uvědomit závažnost svého rozhodnutí. Správně odchovat štěňata není vůbec jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Samozřejmě záleží na plemeni, jiné nároky mají např. štěňata pražského krysaříka a jiné potřeby mají štěňata irského vlkodava...

O pohybový aparát je nutné pečovat nejen u všech plemen, ale i u všech věkových kategorií. Otázkou zůstává jak a kdy, proto je vhodné se poradit s veterinárním lékařem. U štěňat a mladých psů je důležitá prevence, u starších psů je potřeba rozsáhlejší léčba.
použity materiály společnosti Alavis


Diskuze k Klouby Vašeho psa a péče o ně

Nový komentář

od: ¨michala, Reakce

Datum: 2019-01-18 14:46:30

Název příspěvku: Klouby Vašeho psa a péče o ně

teď v zimě je velmi důležité pečovat o tlapky psů..zvláště těch městských, kde se pohybují po posolených cestách a chodnících..zde dobrý tip na osvědčený přípravek, který vám klidně vydrží několik sezón:

https://www.minadog.cz/prirodni-kosmetika/124-aromafauna-help-balzam-50ml.html

od: Katka, Reakce

Datum: 2022-06-16 11:08:48

Název příspěvku: Klouby Vašeho psa a péče o ně

My dáváme pravidelně Canvit Chondro, kupovali jsme tady: https://granulka.cz/produkt/canvit-chondro-maxi-500g-canvit-multi-100g/

od: Kateřina L., Reakce

Datum: 2018-12-24 23:44:15

Název příspěvku: Klouby Vašeho psa a péče o ně

mému psovi pomohl na klouby Canvit Chondro, dávala jsem mu to jako pamlsek, navíc to chutnalo po jatýrkách, takže o to větší důvod to měl pes sežrat

od: Radka, Reakce

Datum: 2019-01-03 23:48:47

Název příspěvku: Klouby Vašeho psa a péče o ně

na mého psa to zabralo jenom jako pamlsek, po cca půl roce léčení Canvitem bylo po bolestech

od: Lukáš, Reakce

Datum: 2010-10-13 15:42:55

Název příspěvku: Klouby Vašeho psa a péče o ně

Dobrý den,
Mám psa stafordšírského bulteriéra starého 2 a půl roku. Po vyšetření kloubů byla zjištěna lehká displazie a začínající artróza. Nemá větší problémy, ale při klusu vyhazuje PZ nohu. Již více než půl roku podáváme takřka denně všude opěvovaný Alavis. Nicméně nohu vyhazuje pořád. Přestávám těmto doplňkům důvěřovat. Můžete mi prosím doporučit nějaký zaručený doplněk nebo jinak poradit? Děkuji Lukáš.

od: Falco, Reakce

Datum: 2010-02-22 20:01:11

Název příspěvku: Klouby Vašeho psa a péče o ně

Dobry den,chtěla bych se zeptat.Mam třináctiletého zlatého retrivra,ktery cely svuj dosavadní život žije v pohodě,je zdravý,až ted má problémy se zadníma nohama.Špatně vstává (už mu musime pomáhat),trochu tahá jednu nohu po zemi,prostě má problémy s kloubama,ale přesto rád chodí na procházky,které jsme mu patřičně skrátili.CHci se zeptat,co pro něho můžeme ještě udělat - zatím dostal od veterináře "Movalis" ktery ted bere každý den 1/4 a 2krát v týdnu 1/2. Je to v pořadku? Můžeme mu přidávat do žrádla "ROBORAN" ?? Děkuji za odpověď

od: Jan, Reakce

Datum: 2022-06-17 10:38:34

Název příspěvku: Klouby Vašeho psa a péče o ně

My, když jsme ho sháněli, tak ho nikde neměli, pak chvíli tady: https://www.pytelgranuli.cz/vitaminy-leciva-klouby-psu/

od: Petra Knihová, veterinární péče, Reakce

Datum: 2010-03-22 18:57:42

Název příspěvku: Klouby Vašeho psa a péče o ně

Dobrý den, Roboran je spíše vitamínová směs, pokud myslíte Roboran Gel - kloubní výživu - tak samozřejmě podávat můžete, já bych Vám ale doporučila přípravek Aptus Aptoflex VET sirup, má vynikající výsledky. Dále by bylo vhodné podávat krmivo podporující pohybový aparát, skvěle se nám osvědčil Hills j/d, má-li pes nadváhu, pak Hills j/d Reduced Calorie (naleznete v naší nabídce v oddělení veterinární klinické diety pro psy). Je rozhodně žádoucí, aby byl pes hubený. Movalis podávejte při obtížích (při zhoršení stavu), vždy spolu s krmením a pouze za předpokladu, že nedráždí žaludek a pes jej dobře snáší.


Proč nakupovat u nás?