Dotazy, články > Odborné články > Luxace pately u psů

Luxace pately u psů


Na dotaz

Luxace pately (vykloubení čéšky) je relativně časté onemocnění kolenního kloubu psů. Je typické anatomickými změnami pánevní končetiny, které vedou následně ke změně polohy čéšky do abnormální pozice.

Tento přípravek není volně prodejný.
Nelze objednat po internetu.
K prodeji v naší veterinární ordinaci

Luxace pately u psů

hmotnost včetně obalu kg

Luxace pately u psůNa úvod je nezbytná krátká zmínka o anatomii kolenního kloubu. Patela (čéška) je oválná kost umístěná uvnitř kolenního kloubu, kde je volně skloubená se stehenní kostí – není s ní srostlá. Patela leží ve žlábku ve spodní části stehenní kosti a z obou stran je zajištěna kostními hřebeny, které zabraňují jejímu vykloubení. Shora se na patelu upíná čtyřhlavý stehenní sval, zdola patelární vaz, který končí na hřebeni holenní kosti; celý kloub je obklopen kloubním pouzdrem. Všechny tyto struktury zajišťují fixaci pately v anatomické pozici. To ovšem platí jen v případě, že jsou normálně vyvinuté a nepoškozené např. úrazem.

Dělení luxací

Luxaci pately lze rozdělit za prvé podle směru luxace a za druhé podle příčiny vzniku.
Podle směru se luxace pately dělí na

  • mediální, kdy čéška luxuje na vnitřní plochu kolene
  • laterální, kdy čéška luxuje vně

Výrazně častější je mediální luxace, představuje cca 80% všech případů.
Podle příčiny vzniku dělíme luxaci pately na

  • vrozenou
  • traumatickou

Vrozená luxace čéšky je podmíněná geneticky, tzn. predispozice k tomuto onemocnění se dědí a postižení jedinci by v žádném případě neměli být používáni k dalšímu chovu. Nejčastěji se s mediální (vnitřní) vrozenou luxací setkáváme u malých a trpasličích plemen, v našich podmínkách by se dala uvést zejména tato plemena – čivava, trpasličí špic, pražský krysařík, pudl, jorkšírský teriér, mops, ale postižena jsou i plemena větší – např. stafordšírský bulteriér, šarpej nebo labradorský retrívr. Vrozenou laterální (vnější) luxací pately jsou naopak častěji postižena velká a obří plemena psů, jako německá doga, irský vlkodav, bernský salašnický pes, bernardýn.

Anatomické deformity

Při vrozené luxaci pately vznikají v průběhu růstu psa na pánevní končetině anatomické deformity, které v konečném důsledku vedou právě k tomuto onemocnění. Zdálo by se, že tyto deformity postihují pouze kolenní kloub, ale není tomu tak. Důležitá je i stavba kloubu kyčelního, který má zásadní vliv na úhlení celé pánevní končetiny. Příliš velký nebo naopak příliš malý úhel mezi krčkem a tělem kosti stehenní a vnější nebo vnitřní prohnutí těla kosti stehenní jsou nejčastější příčiny následných změn v samotné kolenním kloubu. Zde potom pozorujeme abnormální vnitřní nebo vnější rotaci dolní části kosti stehenní a horní části kosti holenní, zejména holenního hrbolu, na který se upíná čéškový vaz. V těžkých případech je málo nebo není vůbec vyvinutý žlábek stehenní kosti, ve kterém patela za normálních podmínek "sedí". Změny na kostech jsou tedy nejdůležitější pro vznik vrozené luxace pately, následně se vyvíjejí změny na měkkých tkáních, zejména na kloubním pouzdru.
Traumatická luxace pately je způsobena zraněním, u psů jsou to zejména autoúrazy, pády z výšky a rvačky, kdy dochází k mechanickému poškození tkání, které patelu fixují v anatomické pozici. Tento druh luxace nemá plemennou ani věkovou predispozici, frekvence výskytu je výrazně nižší, než u luxace vrozené.

Stupně luxace

Podle závažnosti postižení rozdělujeme luxaci pately do 4 stupňů:

  • Při 1. stupni (nejlehčím) můžeme patelu manuálně vykloubit, ta se ovšem ihned vrací do původní pozice.
  • Při 2. stupni patela vyklubuje samovolně, ale je ještě schopna návratu do normální pozice, někteří psi jsou schopni patelu sami "nahodit" rotací končetiny.
  • Při 3. stupni je patela luxovaná trvale, ale jsme schopni ji manipulací reluxovat, nicméně se ihned vrací do abnormální pozice.
  • 4. stupeň luxace je charakterizován nereponovatelnou trvalou luxací pately. Všechny tyto stupně jsou v různé míře doprovázeny rotací holenní a stehenní kosti, příp. dalšími deformitami, jak bylo popsáno výše.

Rozdělení luxace pately do jednotlivých stupňů je významné zejména z hlediska volby vhodného léčebného postupu, ale u chovných jedinců by měla tato vada být brána v úvahu i při zařazení do chovu. V této souvislosti je jednoznačně doporučitelná selekce postižených jedinců za účelem postupné eliminace luxace pately z chovů čistokrevných psů, protože tato vada má dědičný základ a její výskyt zejména u některých plemen je velmi vysoký.

Klinické příznaky

Klinické příznaky luxace pately jsou poměrně různorodé a samozřejmě závisí na stupni postižení. U 1.stupně luxace se zpravidla nesetkáváme s výraznými příznaky, takže tento stupeň bývá spíše náhodným nálezem při vyšetření u veterinárního lékaře. Pokud se příznaky vyskytnou, jedná se o příležitostné zvednutí postižené končetiny na několik vteřin a následnou normální chůzi. Vyšší stupně luxace pately se už projevují výrazněji – jedná se o kulhání různé intenzity, rotace končetiny ve směru luxace, často pozorujeme pravidelné nadnášení končetiny, které je mnoha majiteli psů považováno za zcela normální a přitom je to jeden z typických příznaků luxace pately. V těžkých případech, zejména u 4.stupně luxace, dochází k deformitě končetiny, a pokud je postižení oboustranné, pes se pohybuje velmi obtížně a není schopen se postavit vzpřímeně na pánevní končetiny. Příznaky pozorované při luxaci pately jsou způsobeny jednak bolestí vyvolanou samotným vykloubením a také omezenou funkčností kolenního kloubu. Problémem při neléčené luxaci je i osteoartróza, vzniklá následkem opakovaného dráždění chrupavky vyklubující čéškou a nerovnoměrné zatížení kolenního kloubu. O osteortróze se dočtete více v článku Osteoartróza z pohledu klinické praxe a také Osteoartróza a možnosti její léčby.

Terapie

Poslední a pro majitele postiženého psa nejdůležitější otázkou je léčba tohoto onemocnění. Při lehčím postižení, které není doprovázeno žádnými klinickými příznaky popsanými výše, je možná konzervativní léčba, která spočívá v klidovém režimu, u traumatické luxace je možný i fixační obvaz. Z používaných léků je vhodné použití tzv. chondroprotektiv, která omezují vznik osteoartrózy – přípravky s obsahem glukosaminu, chontroitinu, kolagenu a MSM. Pokud pacient s luxací pately vykazuje klinické příznaky je jednoznačně doporučitelné chirurgické řešení. Při operaci luxace pately provádíme zpravidla kombinaci několika operačních technik, které mají za úkol fixovat čéšku v normální pozici a navrátit anatomické poměry v kolenním kloubu co nejblíže optimálnímu stavu. S případnou operací není nutné vyčkávat do dospělosti, naopak těžší stupně luxace je vhodnější operovat co nejdříve jako prevenci vzniku závažných deformit.
O látce MSM se více dočtete v článku Veterinární využití MSM.
použity materiály společnosti Alavis


Diskuze k Luxace pately u psů

Nový komentář

od: Alena, Reakce

Datum: 2018-02-14 15:21:00

Název příspěvku: Luxace pately u psů

Dobrý den, prosím o radu, máme 8letou fenku bišona a teď nám na veterině řekli, že má vrozenou vadu-luxaci pately. Nemá žádné větší potíže a kdyby nám to neřekli, ani by jsme to nepoznali. Doporučili nám změnit krmivo a operaci. Je nutná operace pokud zatím nemá viditelné potíže? A jaké granule nebo doplňky jsou tedy vhodné? Děkuji moc

od: kačka, Reakce

Datum: 2010-07-28 09:34:45

Název příspěvku: Luxace pately u psů

dobrý den,
mám pejska který přd měsícem prodělal tento zákrok a bylo mi řečeno že za další měsíc půjde na další zákrok a to vyndání hřebů. Chtěla jsem se zeptat co to vůbec znamená , jak je operace drahá a jak dlouho se bude opět zotavovat??
děkuji

od: Simona, Reakce

Datum: 2009-09-24 12:53:27

Název příspěvku: Luxace pately u psů

Dobrý den, můj pes, dvouletý york je cca měsíc po operaci, kdy mu byla odstraňována vrozená luxace pately 2.st. Projevy byly značné, vynechával střídavě obě zadní nohy a sám si pately pohybem vracel do normální pozice. Chirurgický zákrok v tomto stupni přišel na cca 4.800 Kč, ale stále střídá obě nožičky při běžné chůzi. Veterinář mi po prohlídce sdělil, že je patela fixní a nevypadává. Nedokážu si ale vyssvštlit, proč těm nožičkám tedstále ulevuje zvedáním... ?

od: Petra Knihová, veterinární péče, Reakce

Datum: 2009-11-19 11:32:18

Název příspěvku: Luxace pately u psů

Dobrý den, takto malá plemena dost často chodí po třech, i když mají nohy v pořádku, někdy jde jen o zvyk, který mohl vzniknout v době obtíží a po jejich odstranění nevymizel.

od: Jana, Reakce

Datum: 2013-03-12 20:02:08

Název příspěvku: Luxace pately u psů

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. Máme 7-mi měsíčního kocourka Norskou lesní, kterému byl zjištěn 3. stupeň luxace pately na levé nožičce - cca před 1,5 měsícem. Lékař nám doporučuje jako jedinné východisko operaci. Chovatelka vše konzultovala s lékařem v Polsku a bylo jí řečeno,že operace luxace pately u koček je nebezpečná, protože kočky mají měkkčí kosti než psy,nemusela by se povést a pak by hrozila amputace zadní končetiny. Operaci nedoporučuje. Kocourek bez problému vyleze i nanejvyší police škrabadla,běhá, atd. Já sama nejsem k operaci nakloněna,.. ale chci pro kocourka to nejlepší,...prosím o radu. Máte zkušenosti s luxací pately u koček?? Za každou odpověď budu vděčná. Přeji pěkný den Jana

od: lALA@seznaM.CZ, Reakce

Datum: 2009-09-22 20:48:58

Název příspěvku: Luxace pately u psů

ASI KOLEM 5000,- TISIC KŠ. PES JE ALE ZCELA ZDRÁV A CHODÍ.TO STOJÍ ZA TO.

od: Frenchie, Reakce

Datum: 2009-09-03 15:11:27

Název příspěvku: Luxace pately u psů

Dobrý deň,
ja by som sa chcela spýtať včera som bola u veterinára s 11 mesačným yorkshire terierom a povedali nám že ma luxaciu palety kolko by teda stála táto operácia?
Ďakujem.

od: petra, Reakce

Datum: 2010-12-09 08:52:16

Název příspěvku: Luxace pately u psů

dobrý den, můžete mi napsat na email, kde jste byli na operaci.děkui petra Pegy65@seznam.cz

od: Petra Knihová, veterinární péče, Reakce

Datum: 2009-11-19 10:07:23

Název příspěvku: Luxace pately u psů

Dobrý den, na cenu operace se zeptejte přímo na veterinární klinice, kde by Váš psík zákrok podstoupil, tam se také informujte na vše s operací spojené. Ceny se pochopitelně na různých pracovištích liší.

od: lenka, Reakce

Datum: 2008-08-30 15:04:28

Název příspěvku: Luxace pately u psů

mám 7 dní toy pudlinku po operaci obou nožiček levá stupeň č. 4 a pravá č.3..včera ji sunadaly bandáže a chodila normálně ovšem dneska začala na tu levou nožičku kulhat a divně ji točit do vnitřní strany..nevím jestli mám počkat do středy kdy jsme objednaní na kontrolu nebo jít hned v pondělí

od: Petra Knihová, veterinární péče, Reakce

Datum: 2008-08-31 22:51:11

Název příspěvku: Luxace pately u psů

Domnívám se, že by kontrola ve středu stačit mohla, ale raději zítra zavolete svému veterináři a domluvte se s ním.


Proč nakupovat u nás?