Dotazy, články > Vaše dotazy na veterináře > Problémy se zažíváním u mladé fenky

Problémy se zažíváním u mladé fenky


Dostupnost: externí sklad

Vážený pane doktore, vlastním fenku českého strakatého psa - u chovatelky a následně i u mne byla krmena granulemi (Purina Pro Plan), nicméně často trpěla průjmy a zvracením.

Varianty

0 Kč

Počet ks:


Objednávejte i po telefonu: +420 602 285 707


hmotnost včetně obalu kg

Problémy se zažíváním u mladé fenky

Po půl roce jsem proto zkusila sama vařit - pouze kvalitní suroviny, kuřecí prsa, vepřová srdce, jazyk, pak i syrové hovězí maso, rýže, vločky, bramboru, otruby, pohanku, med, ořechy, sýry, roboran, nějaké bylinky, mrkev, pažitka, vařená kedlubna, jablko. Problémy zmizely.
V současné době (fence jsou 3 roky) se ale začínají častěji objevovat problémy při stejném sravovacím režimu - 2x normální stolice a 1x průjem, někdy i v noci doma se vykálí, přestože jinak je čistotná. Je to obvykle její chyba, sežere něco na ulici a pak se z toho neumí vzpamatoat tak rychle, jako ostatní psi. Vyšetření stolice bez nálezu, jednoduchý test ze stolice na slinivku bez nálezu. Ve stolici je vše natrávené kromě kousků oříšků např. (semen slunečnice apod.). Chci se zeptat na vaše krmivo Trovet ΩHD, nevím, z čeho se tam proteiny skládají (kuře? vejce?). Jelikož jsem vcelku proti granulované stravě, můžete mi poradit, začínám se obávat, že nikde nezjistím, jak vařit dietně, a jako jediná alternativa je dietní krmivo.
Mám už třetí fenu, všem jsem vařila, nikdy neměly žádné zažívací potíže, dožily 14 let obě, to jen, že nejsem úplný začátečník, ale něco asi děláme špatně.odpověď:
Dobrý den, Vy v podstatě neděláte nic špatně, jen na psa se zažívacími problémy je Vaše dobře míněná strava až moc pestrá. Doporučil bych monodietu, drůbeží maso s rýží (avšak pozor, někdy i na toto dietní krmení už se v současnosti u psů objevují alergie), a pokud bude pes zhruba tři měsíce bez obtíží, tak zkusmo přidat jednu novou věc (např. jiné maso, sýr nebo co byste mu ráda dopřála a podávala). Jestli to pes snese a nebude mít žádné problémy, podávejte dále a postupně po čase zkuste přidat zase další. Jakmile by se po něčem novém objevily potíže, tak okamžitě vysadit a již více toto nedávat.

Co se veterinárních klinických diet týče, já osobně mám velice dobrou zkušenost s krmivem Eukanuba VD Dog Intestinal, které je možno zakoupit jak v suchém stavu (granule), tak i v konzervách, ale také Specific CDD Food Allergy Management se mi osvědčil, který stejně jako Eukanuba Intestinal je k dispozici coby granule i konzervy.

Problém Vašeho psa není dán tím, že byste něco dělala špatně, ale je to psem, respektive jeho problémem, že nesnáší to, co jiní psi snesou...

© MVDr. Miroslav Svatoš
další informace o problémech s trávicím traktem si můžete přečíst také v článku Řešení pro pacienty s postižením trávicího traktu


Diskuze k Problémy se zažíváním u mladé fenky

Nový komentář

od: Mašková, Reakce

Datum: 2010-01-29 14:22:17

Název příspěvku: Dotaz ke krmivu Specific Large Giant Breed

Obracím se na Vás s následující prosbou. Máme 5 měsíční fenku Bordeauxské dogy, která váží 25 kg.Krmíme ji granulemi Specific Large Giant Breed pro štěňata velkých a obřích plemen.Jestli jsme dobře pochopili návod na dávkování granulí, tak nyní spadla naše fenka do druhého sloupce - tj. do dávek nad 50% váhy, což je při 25 kg - denní dávka 515g. Krmíme ji ještě 4x dennně, takže tuo dávku dělíme na čtyři díly. Postupujeme správně?
Po diskuzi s ostatními chovateli, kteří vlastní také velká plemena, nám tito tvrdí, že je tato dávka nějak moc vysoká. Prosíme Vás o odpověď a rádi bychom se také zeptali, kolik by měla naše 5 měsíční fenka BX vážit. Není tlustá, zdá se nám tak akorát, postavu má spíše štíhlejší. Děkujeme za odpověď.
e-mail"
vemaskova@seznam.cz

od: Petra Knihová, veterinární péče, Reakce

Datum: 2010-03-19 10:59:06

Název příspěvku: Dotaz ke krmivu Specific Large Giant Breed

Dobrý den, ve věku 5 měsíců již není nutné krmit psa 4x denně, stačilo by 3x. Správně chápete, že na obalu krmiva je denní dávka, tu tedy musíte rozdělit na jednotlivé porce během dne. Krmíte-li 4x denně, rozdělte ji na 4 díly, budete-li např. od 6 měsíců krmit 2x denně, dostane pes polovinu ráno a polovinu denní dávky večer. Doporučené dávkování je však jen orientační, každý pes má jiné potřeby a některému tato dávka vyhovuje, pro jiného může být vysoká... Je ji tedy třeba přizpůsobit konkrétnímu jedinci. S hmotností fenky je to podobné jako s těmi doporučenými dávkami krmiva, nelze přesně říci, že v takovém a takovém věku by měl pes vážit tolik a tolik, navíc není směrodatná hmotnost, ale kondice psa. Ale mohu Vám u hmotnosti štěněte velkého plemene poradit, že méně je vždy lépe než více. Raději, ať je hubenější, než aby měla nadváhu! Nezmiňujete zde ale kloubní výživu, která je velice důležitá, doporučuji ji podávat trvale v období růstu a vývoje, v případě tohoto plemene minimálně do 18 měsíců věku. Ve vyšším věku (u velkých plemen od 6 let) opět doporučuji trvalé podávání. Více na toto téma se dočtete v našich článcích, resp. v rubrice Vaše dotazy na veterináře.

od: Věra Mašková, Reakce

Datum: 2010-02-24 09:30:03

Název příspěvku: Dotaz ke krmivu Specific Large Giant Breed

Vážený pane doktore, už měsíc marně čekám na Vaši odpověď na výš položený dotaz. Je mi jasné, že asi dotazů máte dost, i přesto doufám,že mi můj dotaz zodpovíte. Fence bordeauxské dogy bude 5. března 6 měsíců a nyní váží 30 kg. Ještě bych chtěla dodat, že jí dáváme od 3. měsíců věku kloubní výživu Alavis. Tu nyní dobere. Můžem ji nyní začít dávat Alavis MSM nabo Alavis 3?
Děkuji za odpověď.
Věra Mašková


Proč nakupovat u nás?