Průkaz původu psa


Skladem

Co je to průkaz původu (zkráceně PP) a k čemu je dobrý? Máte pocit, že Vy psa s průkazem původu nepotřebujete? Že jsou takzvané papíry zbytečné? Přečtěte si nejprve náš článek, pak se teprve rozhodněte, zda raději štěňátko s PP či bez...

Tento přípravek není volně prodejný.
Nelze objednat po internetu.
K prodeji v naší veterinární ordinaciPrůkaz původu psaPrůkaz původu psa, lidově řečeno "papíry"

Je to doklad o původu psa, jde o jakýsi "rodný list" štěněte, kde naleznete předky několik generací zpět, a je současně zárukou původu psa. Díky tomuto průkazu máte jistotu, že z Vámi vybraného roztomilého štěňátka vyroste opravdu jedinec odpovídající standardu plemene, pro které jste se rozhodli. Podívejme se ale na všechny souvislosti...

Aby štěňata dostala průkaz původu, musejí oba jejich rodiče splňovat tzv. podmínky chovnosti, ty se však mohou u různých plemen lišit. U naprosté většiny plemen bývá jednou z podmínek chovnosti účast na výstavě či bonitaci, kde rozhodčí pro exteriér zvíře ohodnotí a rozhodne, zda splňuje kritéria pro dané plemeno (např. výška, správná stavba těla, korektní skus či plnochrupost, správné osrstění apod.). Díky tomuto požadavku je možné kontrolovat a v dalším chovu upevňovat správný výraz plemene a jedinci, kteří ze standardu vybočují, jsou z chovu vyřazeni.

U některých služebních a loveckých plemen bývá jednou z podmínek chovnosti splnění zkoušky z výkonu či zkoušky vloh. Těmito zkouškami jsou ověřeny žádoucí povahové vlastnosti daného plemene a jedinci, kteří tyto vlastnosti nemají a nejsou schopni předepsanou zkoušku splnit, jsou z dalšího chovu vyřazeni.

Další podmínkou mohou být různá veterinární vyšetření a tato se většinou u různých plemen liší. Jde o kontrolu geneticky podmíněných chorob a každé plemeno trpí na jiné potíže. U velkých plemen psů se často vyskytuje kloubní onemocnění, tzv. dysplazie ať již kyčelních či loketních kloubů, některá plemena tak mají do chovu povinný RTG. Někdy je do chovu vyžadováno vyšetření EKG u plemen, kde se častěji vyskytuje srdeční problém, např. kardiomyopatie, jindy vyšetření očí a další. Díky těmto předepsaným veterinárním kontrolám a vyšetřením se daří regulovat výskyt dědičných chorob, případně je možné jejich včasné odhalení a tedy i léčba. Při evidenci výsledků těchto vyšetření je i snazší výběr jedince a snižším rizikem výskytu geneticky zatížených onemocnění a s předpoklady správného vývoje.

Teprve po splnění všech podmínek pro zařazení do chovu je jedinec chovný a jeho potomci tedy mají nárok na vystavení průkazu původu. Štěně s průkazem původu má tedy všechny předpoklady k tomu, aby z něj vyrostl jedinec, odpovídající standardu daného plemene. Avšak sám tento průkaz původu není zárukou toho, že ze štěněte bude jednou také chovný pes či fena. Aby z takového štěňátka chovný jedinec byl, musí i on v dospělosti splnit všechny podmínky chovnosti...S PP či bez?

Stojíte-li před otázkou, zda si pořídit štěňátko s průkazem původu či bez, pak je jednoznačně vhodné zvolit variantu s průkazem původu. Cena takového štěněte je sice výrazně vyšší, máte ale jistotu, že z malé roztomilé kuličky, kterou si přinesete domů, vyroste opravdu pes, pro kterého jste se rozhodli, a nebudete zklamaní, že máte doma zvíře, které Vámi vybrané plemeno připomíná jen velmi vzdáleně či vůbec.
Pokud opravdu nechcete psa s rodokmenem, je pak možnost pomoci nějakému odloženému pejskovi, kterých jsou bohužel plné útulky, a nechcete-li psa dospělého, někdy se v útulku dají sehnat i štěňátka.
Avšak "zaručeně čistokrevná" štěňátka bez PP, která jsou nabízena v inzerátech, mohou být velkou neznámou, a i když většinou matka štěňat k vidění bývá, otec je vždy nejistý... Vysvětlení rádoby chovatele, že jde rozhodně o čistokrevná štěňata, ale právě toto jedno štěňátko nedostalo papíry jen proto, že bylo páté, šesté (nebo kolikáté Vás napadne), je opravdu nesmysl.

Cena štěňat s PP bývá výrazně vyšší než u štěňat bez PP, je však třeba si uvědomit, že cena štěněte odpovídá nákladům spojeným s chovem jako takovým, ne jen s odchováním jednoho konkrétního štěněte či vrhu, jak tomu může být právě v případě štěňat bez PP. K zařazení jedince do chovu vede často náročná cesta, která bývá poměrně nákladná, a i tyto náklady se promítají do konečné ceny štěněte, proto nelze počítat pouhé náklady spojené s krmením a péči o štěňátka...

© Petra KnihováPříbuzné výrobky vhodné ke kombinaci:

Vhodné příslušenství

Diskuze k Průkaz původu psa

Nový komentář

od: Veronika, Reakce

Datum: 2019-12-15 00:52:10

Název příspěvku: Průkaz původu psa

Dobrý den mám dotaz ohledně vystavení PP. Když se štěňatům vystavuje průkaz původu, jakým způsobem se ověřuje, že udávaný otec štěňat je skutečně ten samý pes co nakryl fenu. Ověřuje se to nějak geneticky? Předem děkuji za odpověď.

od: Pavel , Reakce

Datum: 2019-10-16 18:44:21

Název příspěvku: Průkaz původu psa

Dobrý den. Našel jsem si štěně na inzerátu a majitel ho uvádí jako s PP ale po tel. mi sdělil že díky barvě nemá osvědčení FCI ale jen jen nějaké CI či něco podobného. Já tomu nerozumím a nerad bych naletěl. Je něco takového možné? Děkuji za odpověď.


Proč nakupovat u nás?