Granule suché nebo máčené

Otázka

Dobrý den, mám sedmitýdenní štěně a potřebuji radu, zda namáčet granule nebo ne. Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, odpověď není jednoznačná a oba způsoby mají své výhody…

Granule suché

Ne vždy jsou štěňata ochotná jíst ihned vše, co jim nabídnete, a s konzumací krmiva otálejí nebo jsou vybíravá. Někdy jde jen o prvních pár dní po odběru, než přejde prvotní stesk po matce a sourozencích, jindy může jít o nevhodné dávkování krmiva (jednotlivé porce mohou být zbytečně velké). Může se ale stát, že Vaše štěně není příliš žravé, nevrhá se hladově do misky a s chutí nesní celou dávku, ale naopak je váhavé, od misky odchází a krmení si "dávkuje" samo. V takovém případě, budete-li granule máčet, zbytky nedojedeného krmení pak budete muset vyhazovat, protože namočené granule nevydrží dlouho, přestávají být chutné a rychle se kazí. Podobné je to u psů, kteří jsou zvyklí mít misku krmiva k dispozici celý den a vezmou si sami, když mají chuť. V takovýchto případech je vhodnější a rozhodně také výhodnější podávat granule suché. Pokud totiž štěně svou krmnou dávku nesní celou, je možné zbytek granulí opět použít při dalším krmení a není třeba zbytky vyhazovat. Vždy je však nutné zvířeti zajistit trvalý přístup k čisté pitné vodě.

Granule namočené

Má-li ale Vaše štěně nezdolný apetit, krmení je pro něj radost a vždy ochotně a s chutí "vymete" misku až do dna, pak není třeba obávat se zbytků a je jen na Vašem zvážení, v jakém stavu budete granule podávat. Navlhčené je mohou psi snáze polykat a např. v zimním období, obzvlášť u psů ustájených venku, jsou granule namočené v teplé vodě pro psa, jak se říká, "něčím teplým do žaludku". A nemáte-li možnost psovi podávat několikrát denně vodu, která ve větší zimě rychle zamrzá, případně ji pes okamžitě vylévá, pak namočené granule podávané v teplé vodě jsou současně i možností napojení zvířete.

Pokud nemáte problém s apetitem Vašeho psa ani s nedostatkem vody a řešíte, co je vhodnější pro psa, pak bych se přikláněla ke krmení granulí suchých (kromě mrazivých zimních dnů u trvale venku žijících psů), pes si jejich kousáním posiluje žvýkací svalstvo a současně mechanicky čistí zuby. Velká plemena na dentální problémy tolik netrpí, ale u malých a trpasličích plemen je obrovský problém právě usazování zubního plaku a tvorba zubního kamene. A tam je pak nunost kousání suchých granulí vynikajícím pomocníkem v boji proti dentálním problémům či onemocněním.

© Petra Knihová