I psi trpí na klouby…

‚—-
Stejně jako se u lidí zvyšuje jejich průměrná výška, u psů zase dochází ke zvýšení jejich hmotnosti. Vyšlechtilo se mnoho plemen, jejichž hmotnost je výrazně vyšší, ale i naopak výrazně nižší než hmotnost jejich předchůdců.
—-

Jak vypadá psí kloub

Klouby lidí i psů se skládají z kloubní jamky a kloubní hlavice; jejich tvar záleží na typu kloubního spojení. Štěrbina, která vzniká při tomto spojení, je vyplněná kloubní tekutinou sloužící jako mazivo a výživa pro kloubní chrupavky. Chrupavkou je potažená kloubní jamka i hlavice a jejím účelem je bezbolestný a bezproblémový pohyb celého kloubu. Důležitými složkami kloubní chrupavky jsou buňky a kolagenní vlákna, jejichž hlavní úloha je udržet chrupavku pružnou, pevnou a hydratovanou – tedy ve stavu plné funkčnosti.

Změny na kloubních chrupavkách

Poškození kloubní chrupavky vzniká postupně od malých drobných defektů po stále se zvětšující, až dochází k úplné destrukci chrupavčité tkáně. Již při drobných poškozeních chrupavky vzniká v kloubu mírný zánět, jehož bolestivost nám nemusí naši společníci dát najevo. Proto je potřeba klást zvláštní důraz na prevenci. Při pokročilejších obtížích se vyskytuje bolest, kterou zvířata dávají najevo neochotou k pohybu; té předchází obtížné vstávání po delším odpočinku a tzv. ztuhlost kloubů. Psi mají v povaze vyrovnávat se s bolestí bez výrazných projevů, je-li však tato hranice překročena, dávají bolest najevo úporným vytím či sténáním. Při těchto projevech bolesti můžeme očekávat velmi pokročilé změny v kloubech a kloubních chrupavkách. V tomto stádiu poškození již regenerace kloubní chrupavky téměř neprobíhá, přesto výběrem vhodného preparátu můžeme psovi od bolesti pomoci. Důraz je však potřeba klást na prevenci.

Artróza a artritida

Ptáte-li se, jaká onemocnění kloubů se psů týkají, odpověď je velmi jednoznačná. Psi trpí stejnými onemocněními kloubů jako lidé. Kloubní obtíže se mohou týkat nejen kyčelních, kolenních, loketních a ramenních kloubů, ale i drobných kloubů v páteři či kloubů prstů, záprstí, zánártí a dalších kloubů, na které si vzpomenete. Např. stejně jako u lidí dochází i u psů k degenerativním změnám kloubu – artróze, případně k infekčnímu zánětu kloubu – artritidě.
Více se můžete dočíst v článku Osteoartróza z pohledu klinické praxe a také Osteoartróza a možnosti její léčby.

Nejdůležitější je věnovat zvýšenou péči kloubům již během vývoje štěněte, neboť v tomto období dochází ke stavbě kloubů, s níž potom v dospělosti nemůžeme nic dělat. A opět jsme u důležitosti prevence. ..
—-

použity materiály společnosti Alavis
—-