Invaze parazitů u koťat

Otázka

Dobrý den, chtěla bych vás požádat o radu, pokud je to možné. Máme doma 2 dospělé kočky a 2 dvouměsíční koťata. Před 4 dny jsem si všimla, že koťatům v srsti běhají placatý cca 2-3 mm dlouhý broučci. Jsou tmavě hnědí až do černa. Těch broučků tam mají hod

Odpověď

Dobrý den, zcela jednoznačně jde o blechy. Pokud neskáčou, nemusíte se jejich přenosu na člověka až tak moc obávat, v opačném případě (kdyby skákaly) byste je však téměř s určitostí "chytili" také a přenesli byste si je i domů, kde se tyto "skákající" blechy neuvěřitelně rychle množí a jsou během poměrně krátké doby schopny zamořit celý byt!
Co se chování Vašich koťat týče, je s největší pravděpodobností způsobeno anemií (chudokrevností), která vznikla úbytkem krve od blešího sání. Takováto anemie může vést dokonce až k úhynu zvířete, nezakročí-li se včas. Je třeba všechny Vaše kočky urychleně odblešit a koťatům začít podávat léky na podporu krvetvorby (po domluvě s Vaším veterinářem B12, železo). Koťata se vzpamatují rychle, nebojte, jen je třeba začít co nejdříve. Jakmile se budou kočky jevit opět čilé, musíte je všechny také odčervit, včetně těch dospělých. Je vhodné pak také vystříkat kočičí pelíšky a místa, kde nejčastěji lehávají.
Žijí-li Vaše kočky venku, je třeba odblešovat a odčervovat častěji a pravidelně, invaze parazitů se může kdykoliv opakovat.

Přeji hodně úspěchu v boji s blechami!

© MVDr. Miroslav SvatošDobrý den, děkuji Vám moc za Vaši radu, velice mi pomohla, udělali jsme vše dle vašeho doporučení a kočky mají blech už minimálně. Tak snad se jich už co nejdříve zbavíme úplně. Koťata se už také zotavují.

Ještě jednou moc děkuji!