Jak krmit vybíravého psa

Otázka

Vážení, sháním radu, jedná se o krmení pejska. Nemůžeme najít vhodné granule pro našeho mazlíka. Je to sedmiměsíční staford a my se mu snažíme dát tu nejlepší péči. Problém spočívá ve výběru granulí, mám tím na mysli od jakého výrobce. Od chovatelky jsme

Odpověď

Dobrý den, naše rada je prostá a již jste ji i slyšel: hladovka. Tento způsob funguje, jen je třeba být důslední, vydržet a nepovolit.

Nabídněte psovi misku s krmením (žádný vývar, ale jeho granule, nejlépe suché) a nechte mu ji k dispozici zhruba 5 minut. Pravděpodobně si žrádla všímat nebude, i proto jsou tedy vhodné granule suché, které se nezkazí na rozdíl od granulí máčených. A tak po 5 minutách misku ukliďte a nechte psa hladovět do dalšího krmení. Hladovět znamená nekrmit ničím jiným, žádné pamlsky, naprosto nic. Považuji za samozřejmost, že k vodě má pes přístup trvale, čerstvou pitnou vodu musí mít pes stále k dispozici. Při dalším krmení tento postup opakujte, nenabízejte však misku psovi víckrát než 2x denně. Pokud je pes plně zdráv, jak sám píšete, nic se mu nestane, a je-li opravdu tak při těle, jak vypadá na fotkách, má z čeho čerpat. Vhodné by také bylo, kdyby Váš pes mohl vidět, jak jiné zvíře (ať již jiný pes či kočka) jeho krmení spořádá, nejlépe opakovaně. Závist funguje i mezi zvířaty, a toto může vyvolat ve Vašem psovi větší snahu si svého krmení hledět.

Váš pes je vybíravý a pokud jste mu dovolili vybírat si a nabízeli jste mu jiné krmivo, když dal najevo nechuť, zvykl si na to, a i když značku krmení změníte, situace se bude brzy opakovat.

Tento způsob můžete vyzkoušet za předpokladu, že vytrváte a že víte, že nikdo v rodině nebude "podvádět" a pejskovi tajně přilepšovat. Nejste-li si v tomto jisti, raději s tím ani nezačínejte, protože tím byste jen v psovi upevnili přesvědčení, že když chvíli vydrží, dostane opět něco jiného.

© Petra Knihová