Jakou dietu podávat kocourovi s problémy se struvity a posléze i zvýšenou hladinou cukru v krvi

Otázka

Mám devítiletého kocoura, který po kastraci měl jednorázově problém se struvity. Od té doby je krmen pouze krmivem Trovet ASD, které rád přijímá. Momentálně je ale léčen na zánět močového měchýře (způsobený krmivem?). Struvity nebyly zjištěny, kocour je a

Odpověď

Já osobně bych Vám v tomto případě doporučil veterinární dietu Hill’s Prescription Diet™ Feline w/d™, která je mimo jiné indikována kočkám se struvitovou urolitiázou se sklony k obezitě. Nepoužil bych tuto dietu v samotném začátku onemocnění při výskytu struvitů v moči, tam se mi skutečně osvědčila více například Vámi používaná Trovet ASD, nebo Hill’s Prescription Diet™ Feline s/d™ či Eukanuba VD Struvite Urinary. Ale nyní pro Vaši současnou situaci bych raději volil výše zmíněnou veterinární dietu Hill’s Prescription Diet™ Feline w/d™. Nechci ale samozřejmě polemizovat o správnosti závěrů Vašeho veterináře, protože on má podrobný přehled o tom, jak se zdravotní stav Vašeho kocoura vyvíjí, a dokáže se proto lépe rozhodovat, jak v konkrétním případě postupovat. Já mohu vycházet jenom ze stručných informací, které jste mi poskytla. Dále bych Vám doporučil pravidelná laboratorní vyšetření moči Vašeho kocoura, četnost těchto vyšetření konzultuje se svým veterinářem, já se snažím o kontrolu většinou po 6ti až 8mi týdnech.

MVDr. Miroslav Svatoš

Moc děkuji za odpověď. Dnes se situace zkomplikovala ještě o velké množství cukru v krvi. Existuje krmivo, které by zároveň řešilo i struvity (jsou přítomny) i potíže s diabetem (plus zatím tablety na snížení cukru)?

Zdá se, že situace Vašeho kocourka se nelepší, ba naopak, a tak bych Vám jednoznačně doporučil vyhledat specialistu. Je otázka, zda tablety na snížení hladiny cukru v krvi jsou dostačující, zda nejde již o pokročilou fázi diabetu a bylo by vhodné již podávat inzulín. Jako dietu bych Vám doporučil stále Hill’s Prescription Diet™ Feline w/d™, nicméně Vámi popisovaný stav Vašeho kocoura je dle mého názoru poměrně vážný a přesahuje již rámec seriózní konzultace takto na dálku.

© MVDr. Miroslav Svatoš