Je vhodné změnit krmivo kočce po kastraci

Otázka

Dobrý den, nechali jsme vykastrovat naši kočku, ale nevím, jestli je vhodné ji krmit stejně jako dřív, nebo jestli mám krmivo změnit.

Odpověď

Kočky mívají obvykle po kastraci nižší energetické nároky, potřebují zhruba o 25 až 30% kalorií méně. Pro většinu kastrovaných zvířat je jednodušší udržet si svou optimální hmotnost při krmení nízkoenergetickou potravou s vyšším obsahem vlákniny, tato krmiva bývají označená jako Light, či ještě lépe použitím krmiv určených přímo pro kastráty, tato krmiva výrobci označují jako Neutered či Aftercare.

Ve správné kondici jistě můžete svou kočku udržet i bez změny krmiva, je však rozhodně vhodné hmotnost kočky hlídat a v případě jejího nárůstu lehce snížit krmnou dávku.

Kromě hlídání správné hmotnosti je však třeba věnovat péči prevenci onemocnění dolních močových cest a poškození ledvin, na která kastrované kočky a kocouři trpí mnohem častěji.

Z obou výše zmíněných důvodů bych tedy doporučovala Vaší kočce po kastraci krmivo raději změnit, používat krmivo určené přímo pro kastráty, a to takové, které Vaší kočce bude nejlépe vyhovovat.

© Petra Knihová
podrobnější informace naleznete v článku Čeká Vaši kočku kastrace?