Krmení, očkování a odčervení štěněte

Otázka

Přivezli jsme si domů malé štěňátko, ale nevíme, jak často ho máme krmit. A kdy ho máme odčervit a naočkovat?

Odpověď

Při odběru štěněte je dobré dodržet počet krmných dávek, na které bylo štěně zvyklé u chovatele. K novému majiteli jde štěně většinou v 7 až 8 týdnech věku a v té době se štěňata krmí 4x až 5x denně. Ve věku 2 měsíců lze krmit 4x denně, ve 3 měsících můžete již počet dávek snížit na 3 denně a zhruba v půl roce věku stačí krmit štěně 2x denně. Dospělý pes se může krmit již jen 1x denně.


Štěně by mělo být odčervováno ve 2 týdnech věku, dále ve 4, v 6 a 8, doporučuji pak zhruba do půl roku věku štěně preventivně odčervovat jednou měsíčně. V dospělosti by se měl pes preventivně odčervovat minimálně jednou až dvakrát ročně, raději však vícekrát, zvláště pohybuje-li se v místech s větším rizikem nakažení parazity (parky či louky používané k venčení psů, kynologická cvičiště apod.).

Štěňata se očkují poprvé v 6. týdnu života, pak v 9. týdnu a nakonec ve 12. týdnu. Vynechá-li z nějakých důvodů chovatel první očkování v šesti týdnech věku, pak je tedy první vakcinace v 8. až 9. týdnu a další pak ve 12. týdnu. Při vakcinaci ve 12. týdnů se již štěně očkuje i proti vzteklině.

© Petra Knihová