Krmivo pro psy a krmivo pro kočky

Otázka

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je rozdíl mezi psím a kočičím krmivem. Máme doma psa, malou čivavu, a také kočku. Jsou na sebe zvyklí, krmíme je společně a oba dostávají granulky, pes samozřejmě krmení pro pejsky a kocour pro kočičky, ale občas si vzájemn

Odpověď

Psi a kočky se ve svých nárocích na složení potravy zcela liší.

 • Psi jsou všežravci a mají takové anatomické a fyziologické vlastnosti, které jim umožňují přijímat velmi rozmanitou potravu. A pokud je to nezbytně nutné, mohou přežívat i na bezmasé dietě.
 • Kočky jsou naopak striktními masožravci a oproti psům potřebují vyšší obsah bílkovin. Pro své přežití potřebují konzumovat živočišné tkáně, důvodem je potřeba taurinu, pre-formovaného vitamínu A a arachidonových kyselin. Všechny tyto živiny jsou přítomny pouze v živočišné tkáni.
 • Nároky psů na bílkoviny jsou odlišné od nároků koček. Doporučené množství bílkovin s průměrnou biologickou hodnotou pro rostoucí psy je minimálně 22% a pro dospělé psy 18% sušiny. Doporučené množství bílkovin pro rostoucí koťata je 30% a pro dospělé kočky 26% v sušině.
  Stejně tak nároky na sacharidy se u psů a koček liší. Granulovaná psí krmiva obvykle obsahují 30 až 60% sacharidů, naopak kočky jsou krmeny stravou založenou především na bílkovinné složce a obsah sacharidů by neměl přesahovat 35% v sušině.


  Rozhodně tedy není vhodné, aby se pes trvale živil krmivem pro kočky a kočka zase krmivem pro psy. Domnívám se, že pokud si Váš pes a kočka občas granule vzájemně "ochutnají", nic vážného se nestane, neměli by si však své misky "vyměnit", aby pes konzumoval trvale kočičí krmivo a naopak.

  © Petra Knihová


  v článku byly použity údaje studií společnosti Hill’s™