Malinké štěně yorkshira

Otázka

Mám štěňátko jorkšírku (6 týdnu, váha 515 g), jelikož málo váží, tak bych jí ráda koupila vitamíny. Chtěla jsem se zeptat, zdali můžu podávat Gelacan Plus Baby a zároveň Canvit Junior, abych ji třeba nepředávkovala. A co byste mi doporučil na srst?

Odpověď

Dobrý den, místo jakýchkoliv vitamínů navíc, které Vám hmotnost Vašeho štěněte nijak nenavýší, Vám především doporučím používat mimořádně kvalitní krmivo. Například Royal Canin Veterinary, konkrétně Royal Canin Vet Mini Junior pro štěňata malých plemen zhruba od 2 měsíců věku, které je velice chutné. Vynikající je také ultraprémiové hypoalergenní krmivo FirstMate Fish/Potato Puppy.

Ve Vašem případě bych raději popřel veškerá pravidla správného krmení a doporučil Vám, aby mělo štěně neustálý přístup ke krmivu, aby si mohlo vzít z misky kdykoliv, a samozřejmě také k čerstvé pitné vodě. Pokud by Vaše štěňátko nechtělo žrát, díky mimořádně nízké zásobě energie by velice rychle zesláblo a posléze by mohlo i uhynout, a tak mějte po ruce Calopet pastu. Pokud by štěně nežralo, ihned mu pastu dejte, ne však místo krmení, ale právě pro okamžité a rychlé dodání potřebné energie.

Dostává-li pes takto kvalitní krmivo, v kterém je obsaženo vše pro štěně potřebné (k tomu účelu je toto krmivo vyvinuto), přidávání dalších vitamínů je zcela zbytečné, ba naopak není ani žádoucí, komerčně vyráběná krmiva obsahují všech vitamínů dostatek.

Chcete-li popořit růst a kvalitu srsti, vynikajícím přípravkem je např. Ungiotin Mite s vysokým podílem biotinu.

© MVDr. Miroslav Svatoš