Problémy se zažíváním u mladé fenky

Otázka

Vážený pane doktore, vlastním fenku českého strakatého psa – u chovatelky a následně i u mne byla krmena granulemi (Purina Pro Plan), nicméně často trpěla průjmy a zvracením.

Odpověď

Po půl roce jsem proto zkusila sama vařit – pouze kvalitní suroviny, kuřecí prsa, vepřová srdce, jazyk, pak i syrové hovězí maso, rýže, vločky, bramboru, otruby, pohanku, med, ořechy, sýry, roboran, nějaké bylinky, mrkev, pažitka, vařená kedlubna, jablko. Problémy zmizely.
V současné době (fence jsou 3 roky) se ale začínají častěji objevovat problémy při stejném sravovacím režimu – 2x normální stolice a 1x průjem, někdy i v noci doma se vykálí, přestože jinak je čistotná. Je to obvykle její chyba, sežere něco na ulici a pak se z toho neumí vzpamatoat tak rychle, jako ostatní psi. Vyšetření stolice bez nálezu, jednoduchý test ze stolice na slinivku bez nálezu. Ve stolici je vše natrávené kromě kousků oříšků např. (semen slunečnice apod.). Chci se zeptat na vaše krmivo Trovet ΩHD, nevím, z čeho se tam proteiny skládají (kuře? vejce?). Jelikož jsem vcelku proti granulované stravě, můžete mi poradit, začínám se obávat, že nikde nezjistím, jak vařit dietně, a jako jediná alternativa je dietní krmivo.
Mám už třetí fenu, všem jsem vařila, nikdy neměly žádné zažívací potíže, dožily 14 let obě, to jen, že nejsem úplný začátečník, ale něco asi děláme špatně.

Dobrý den, Vy v podstatě neděláte nic špatně, jen na psa se zažívacími problémy je Vaše dobře míněná strava až moc pestrá. Doporučil bych monodietu, drůbeží maso s rýží (avšak pozor, někdy i na toto dietní krmení už se v současnosti u psů objevují alergie), a pokud bude pes zhruba tři měsíce bez obtíží, tak zkusmo přidat jednu novou věc (např. jiné maso, sýr nebo co byste mu ráda dopřála a podávala). Jestli to pes snese a nebude mít žádné problémy, podávejte dále a postupně po čase zkuste přidat zase další. Jakmile by se po něčem novém objevily potíže, tak okamžitě vysadit a již více toto nedávat.

Co se veterinárních klinických diet týče, já osobně mám velice dobrou zkušenost s krmivem Eukanuba VD Dog Intestinal, které je možno zakoupit jak v suchém stavu (granule), tak i v konzervách, ale také Specific CDD Food Allergy Management se mi osvědčil, který stejně jako Eukanuba Intestinal je k dispozici coby granule i konzervy.

Problém Vašeho psa není dán tím, že byste něco dělala špatně, ale je to psem, respektive jeho problémem, že nesnáší to, co jiní psi snesou…

© MVDr. Miroslav Svatošdalší informace o problémech s trávicím traktem si můžete přečíst také v článku Řešení pro pacienty s postižením trávicího traktu