V jakém věku je vhodné začít krmit senior – krmivo pro starší psy

Otázka

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu, mám doma dva psy, labradora a jezevčíka. Jezevčíkovi je 7 a labradorovi je 6, a já nevím, jaké jim správně vybrat granule. Kdy by už měli začít dostávat krmivo pro seniory, někde píšou od 7 let, někde už dokonce

Odpověď

Potřeba energie u stárnoucího psa klesá, ale nároky na kvalitu živin, vitamínů a minerálů naopak stoupají. A těmto požadavkům jsou přizpůsobena krmiva určená pro seniory, výrobci prvotřídních krmiv pro lehkou stravitelnost krmiva používají jako hlavní zdroj bílkovin kvalitní svalovinu, vejce atd., naopak nejsou vhodné např. vnitřnosti.

Rozdíl udávaného věku, od kdy se doporučuje začít krmit psa krmivem určeným pro starší psy (výrobci tato krmiva označují názvem Senior, Mature), je daný především plemenem, respektive velikostí plemene. Malí psi se dožívají v průměru vyššího věku a také jejich "seniorské období" začíná o něco později než třeba u psů velkých a obřích plemen. A tak u malých plemen, jako je např. Váš jezevčík, se podávání krmiva pro seniory doporučuje zhruba od 7 až 8 let věku, v závislosti na kondici psa. U středních plemen s hmotností cca. do 25kg od 7 let a u velkých plemen nad 25kg hmotnosti zhruba od 6 let věku, což je případ Vašeho labradora. U obřích plemen vážících přes 40kg se doporučuje podávat krmivo pro seniory již zhruba od 5 let věku. Některé značky tak mají i tato krmiva rozdělena podle velikosti plemene, tam si můžete vybrat seniorské krmivo pro psy malých plemen (označovaná jako small breed), středních plemen (medium breed) a také pro psy plemen velkých (large breed) a obřích (giant breed).

Je však potřeba krmivo přizpůsobit např. v případě, že jde o březí či kojící fenu, která přestože může být ve věku, kdy se již doporučuje krmivo pro seniory podávat, má výrazně zvýšené výživové nároky. Pak tedy dočasně přejděte na krmivo odpovídající, tedy krmivo pro březí a kojící feny.

© Petra Knihová