Zdravotní problémy zubů a dásní psů a koček

‚—-

Zubní kámen

Zubní kámen je významný problém u psů i koček, zejména u starších zvířat. U psů nejvíce trpí malá plemena, ale zubní kámen můžeme, ve větším či menším rozsahu, najít u všech plemen. Všeobecně panuje mylná představa, že psi a kočky, na rozdíl od lidí, dentálními a orálními problémy od přírody netrpí. Během zdravotních prohlídek provedených v USA, kdy bylo hodnoceno dentální zdraví koček, byly kočky rozděleny do tří skupin. První skupina zahrnovala kočky ve stáří 0 – 7 let, skupina II v rozmezí 7 – 10 let, skupina III od 10 do 25 let. Výsledky prokázaly, že ve skupinách II a III měly téměř všechny kočky nějaký dentální problém. Ve skupině I nemělo pouze 34 procent koček žádné dentální problémy. Zubní kámen a ztráta zubů (parodontóza) jsou stejně časté jak u psů, tak u koček. Je důležité, abychom si toho byli vědomi a nenechali svá zvířata trpět v bolestech jenom kvůli naší nevědomosti.

zdravé zuby a dásně:

nemocné zuby a dásně:

—-

Zubní plak se tvoří na zubech, pokud nejsou dostatečně používány nebo se dost nečistí. Když plak kalcifikuje, stává se z něj zubní kámen. Objevuje se zejména na okraji dásní a zadní straně zubů. Plak může být vyčištěn kartáčkem nebo odstraněn, když psi žvýkají kost nebo cokoli jiného a cvičí si tím zuby a dásně. Bohužel, mnoho psů nedovolí, aby jim byly vyčištěny zuby a neradí žvýkají kosti a podobné věci. Psi navíc nežvýkají všemi zuby, a tak se tímto způsobem nečistí mezizubní prostory, což omezuje mechanický efekt této metody. Pokud jednou plak kalcifikuje na zubní kámen, ten již nelze vyčistit kartáčkem, ale musí být odstraněn veterinářem pomocí ultrazvuku a anestetik.

Pokud je zubní kámen ponechán příliš dlouhou dobu, může způsobit řadu závažných problémů

Zánět dásní se související ztrátou zubů je častým důsledkem velkého množství vytvořeného zubního kamene. Pro záněty není neobvyklé, aby si našly cestu až do kořene zubu a způsobily tak otoky dásní. Ty jsou bolestivé, způsobují otoky tlamy a zvířata obyčejně přestanou úplně žrát a mají horečku. Masivní zubní kámen velmi významným způsobem zhoršuje kvalitu života zvířat. Zvířata pociťují velký diskomfort nebo bolesti v tlamě a často ztrácí chuť k jídlu. Navíc jsou vystavena nebezpečí, že se infekce může přenést do jiných částí těla, například do srdeční chlopně.

Zápach z tlamy

Zápach z tlamy je často příznakem, že zvíře trpí zubním kamenem a možná také akutní ztrátou zubů, které již nemohou být zachráněny. Divoké kočky a psi také trpí zubním kamenem, přestože žijí mnohem „přírodnějším“ způsobem života.

Plak

Plak je mazlavá, tenká vrstva tvořená z bakterií a zbytků potravy, který se neustále vytváří v tlamě. Pokud se tato první měkká vrstva ponechá v tlamě, může kalcifikovat a ztvrdnout do zubního kamene.

Zubní kámen

Zubní kámen je žlutě hnědý povlak, který se vytváří na spodní straně zubů, podél dásní. Tvorbu zubního kamene ovlivňuje složení slin, které je v některých případech dáno geneticky. Zubní kámen se vytváří na okraji dásní tím, jak se minerály obsažené ve slinách roztírají na zubech. Pod spodním okrajem dásní vypadá zubní kámen tmavší, což je způsobeno lehkým krvácením dásní.

Ztráta zubů

Neléčený zubní kámen může způsobit poškození spodní části zubů a má za následek ztrátu zubů, známou jako paradentóza. Tím, jak dáseň v důsledku zánětu otéká, se prohlubuje kapsa zubu. Bakteriální vrstva se roztírá dolů do kapsy zubu a rozpouští na dně kapsy pojivovou tkáň. V důsledku toho se kapsa zubu prohlubuje a vrstva bakterií může prorůst až do kořene zubu. Vrstva bakteriálního plaku mineralizuje za vzniku zubního kamene, a tím se zánětlivý proces akceleruje.

Vlákna kořenové membrány se díky zánětu začnou poškozovat a čelistní kost eroduje. Pokračující prohlubování kapsy zubu pokračuje stejně rychle jako nárůst plaku a rozpouštění kořenové membrány a čelistní kosti. Nakonec zub vypadne.

Paradentóza je posledním symptomem této nemoci. Znaky akutní paradentózy mohou zahrnovat viklání nebo vypadávání zubů. Spontánní krvácení dásní, tvorba hnisu, vřídků, píštělí a zápach z tlamy jsou další příznaky. Paradentóza může být definována jako chronické onemocnění, které nastupuje pozvolně. Může být přítomno dlouhou dobu, aniž by vyvolalo jakékoli viditelné příznaky.

použity materiály společnosti ProDen