Zubní kámen a jak vhodně pečovat o hygienu dutiny ústní psa
Otázka
Dobrý den, našemu psovi je silně cítit z tlamy, má šedivý povlak na zubech a občas mu i krvácejí dásně. Nechce moc kousat suché granule, tak mu raději krmení máčíme. Co můžeme udělat pro zlepšení?
Odpověď
Šedý povlak na zubech Vašeho psa, doprovázený zápachem, o kterém píšete, je zubní kámen, který je potřeba odstranit. Krvácející dásně svědčí o již pokročilém zánětu dásní a ten bývá velice bolestivý, proto Váš pes nechce kousat suché granule.
Jako první bych Vám rozhodně doporučila navštívit veterináře, který až po vyšetření posoudí přesný stav ústní dutiny Vašeho psa. Nejdřív bude třeba odstranit zubní kámen a současně vyléčit zánět dásní. Jakmile bude Váš pes opět v pořádku, je třeba pečovat o hygienu dutiny ústní, neboť správnou prevencí lze těmto nepříjemným dentálním onemocněním předejít.
Obecně bych preventivně doporučila podávat krmivo pro tyto účely určené, tzv. Oral Care, např. Hills Canine Adult Oral Care. Krmivo by bylo vhodné podávat suché, máčením totiž granule měknou, pes je není nucen kousat, a tak nedochází k mechanickému čistění zubů, čímž podporujete tvorbu zubního plaku. Není-li zubní plak odstraněn mechanicky, dochází k narůstání vrstev plaku a postupně k tvorbě zubního kamene.
Vrstva zubního kamene tlačí na dásně a tím napomáhá rozvoji zánětu. Zvětšováním vrsty zubního kamene dochází k postupnému odhalování krčků zubů, na kterých zůstávají zbytky stravy, zánět postupuje a zhoršuje se. Objevují se často problémy s přijímáním potravy, někdy dochází i ke ztrátě zubů, v horším případě může dojít k rozvoji infekce dutiny ústní a jejímu rozšíření i na další orgány.
Kromě běžného kousání suchých granulí můžete podávat i vhodné žvýkací doplňky stravy, ať už půjde o pochoutky ze sušené bůvolí kůže či o pochoutky k čištění zubů přímo určené, jako jsou např. enzymatické plátky na čištění zubů, které snižují riziko nárůstu zubního kamene, zubní plak rozpouštějí a odstraňují (C.E.T. žvýkací enzymatické plátky, Orozyme žvýkací kolagenové plátky). Tyto plátky na chrup působí dvěma způsoby současně, žvýkáním se mechanicky odstraňuje zubní plak a zároveň působí speciální enzymatická složka, která se při žvýkání uvolňuje do slin psa, kde pečuje o dutinu ústní. Existují ale i jiné pochoutky pro zubní hygienu, např. Royal Canin Waltham Oral Bar, Purina Pro Plan Dental ProBar apod.
Při závažnějších problémech je vhodné místo prevence Oral Care podávat přímo veterinární klinické diety, určené pro pacienty trpící záněty dásní a nadměrnou tvorbou zubního kamene, např. Hills Canine T/D či Hills Canine T/D mini pro malá plemena psů, nebo Royal Canin Waltham Canine Dental či pro malá plemena psů Royal Canin Waltham Canine Dental Small.
Sklon k tvorbě zubního plaku a kamene je u každého psa jiný, je to dáno dispozicemi plemene i každého jedince zvlášť. Je-li podávání vhodného krmiva či dentálních pochoutek nedostačující, můžeme rovněž provádět čistění zubů kartáčkem a pastou pro psy (např. C.E.T.). K dispozici jsou i zubní kartáčky prstové, jde o gumový návlek na prst, kterým kromě čištění chrupu současně i masírujeme dásně (C.E.T. zubní kartáček prstový).
Další informace si můžete přečíst v našem článku Zdravotní problémy zubů a dásní psů a koček.
Více o odstranění zubního kamene naleznete v našem článku Odstranění zubního kamene u yorkshirského teriéra.
© Petra Knihová