Jaké plemeno je nejvhodnější…

Otázka

Rozhodli jste se pořídit si štěně a stojíte před otázkou, jaké plemeno si vybrat?

Odpověď

Jaké plemeno si vybrat?

Vhodný výběr plemene je při pořizování pejska velice důležitý a je třeba přihlížet k řadě faktorů. Jedním z prvních a hlavních je asi velikost psa, díky níž se pak okruh vybíraných plemen výrazně zmenší. Pokud bydlíte v malém bytě, bude jistě vhodnější plemeno malé či střední než velké či dokonce obří. Naopak k domu s velkou zahradou se "hodí" plemeno většívětší, zvlášť chcete-li, aby Váš pes dům současně i hlídal. Pořizujete-li si pejska do bytu, je více méně jen na Vašem vkusu, zda dáváte přednost plemenům s dlouhou srstí (o kterou je však třeba se starat mnohem více než o srst kratší) nebo s krátkou, samotnému pejskovi je to ale celkem jedno. Chcete-li však mít psa celoročně venku, např. právě na zahradě u domu, je vhodnější pořídit si plemeno, kterému celoroční pobyt venku nebude dělat žádné potíže, raději tedy ne psa hladkosrstého, ale spíše plemeno s podsadou. Podsada je hustá spodní vrstva srsti psa, jakási tepelná izolace, nemá ale souvislost s délkou srsti. Např. rotvajler má srst poměrně krátkou, avšak podsadu má, a tak mu celoroční pobyt venku nečiní problémy, naopak dobrman či boxer podsadu nemá, a tak pro celoroční pobyt venku je třeba zajistit dostatečné podmínky (dobře izolovaná bouda, v zimě je vhodné i vytápění).

Máte-li již jasno, jaký typ psa chcete, pak si vybírejte mezi konkrétními plemeny. Než se ale rozhodnete, zjistěte si co nejvíce informací o povaze tohoto plemene, čím je charakteristické, k čemu bylo šlechtěno, jaké má vlohy, potřeby apod. Většina psů dědí typické vlastnosti po svých předcích a je na Vás, abyste zvážili, zda tyto vlohy využijete či zda by Vám naopak nemohly být na obtíž. Pokud si pořídíte psa loveckého, musíte počítat s tím, že se u něj jeho lovecké vlohy budou projevovat, a nemůžete mu je pak mít za zlé. Např. "vodní" plemena jsou léta šlechtěna k tomu, aby z vody nosila zvěř, nemůžete Vašemu pejskovi tedy vodu zakazovat a snažit se ho odnaučit "ráchání se" při každé příležitosti. Stejně tak slídiči jsou šlechtěni ke stopování zvěřě, a takový pejsek pak, narazí-li na stopu, začne ji instinktivně sledovat a často nevnímá ani volání majitele. Chrti jsou zase vynikající běžci, velice rádi se rozeběhnou a nejsou k zastavení, dokáží vyvinout vysokou rychlost a během krátké chvilky dokáží zdolat velkou vzdálenost, což např. ve městě mezi fekventovanými silnicemi není zrovna bezpečné. A pořídíte-li si psa – hlídače, nezlobte se na něj, když opravdu hlídá a nechce pustit do zahrady každého návštěvníka. Existují plemena, která jsou poměrně snadno a dobrovolně ovladatelná, na druhou stranu jsou ale i plemena vyloženě paličatá až téměř nezvladatelná. U jedinců takovýchto plemen pak výchova může být značně problematická, přesto však nutná, chcete-li si svého psa užít a ne se jím nechat trápit…

Také je vhodné informovat se na možné zdravotní problémy, jimiž je to které plemeno geneticky zatíženo a jimiž jedinci tohoto plemene často trpí, a pak si na tento problém dát pozor. Ať již přímo u Vašeho pejska, např. vhodnou preventivní péčí, či ještě před zakoupením štěněte se informovat na tyto problémy v chovu, kde se rozhodnete si štěňátko vybírat.
Jeden příklad za všechny jsou často zmiňované kloubní obtíže, kterými trpí především velká plemena, jde většinou o dysplazii kloubů. Můžete se informovat u chovatele, jak jsou na tom s klouby, respektive s dysplazií rodiče a prarodiče štěněte, o které máte zájem. Pochopitelně čím větší postižení se v chovu vyskytuje, tím větší je šance, že se objeví i u Vašeho pejska… Ale i za předpokladu, že rodiče ani další předci těmito problémy netrpěli, je více než vhodné preventivně štěněti podávat kloubní výživu. Ta sice nezmění to, co je štěněti jednou "dáno", může ale výrazně pozitivně ovlivnit klinický stav zvířete, které má být těmito problémy postiženo.

spoustu informací o této problematice naleznete v našich odborných článcích, např. článek Klouby Vašeho psa a péče o ně, I psi trpí na klouby… či Dysplazie kyčelního kloubu

© Petra Knihová