Množství krmiva pro mastifa

Otázka

Dobry den, planujem si kupit mastifa, nemohli by ste mi, prosim vas, poradit, kolko asi taky psik zozerie? Dakujem za odpoved.

Odpověď

Dávkování krmiva je individuální (každý pes má jinou potřebu) a může být různé v závislosti na druhu krmiva. Nejlépe uděláte, vyberete-li si krmivo, kterým byste ráda krmila, raději více druhů, dva až tři, a pak podle hmotnosti plemene snadno vypočítáte doporučené denní dávkování. V případě anglického mastifa, dosahujícího v dospělosti hmotnosti kolem 80kg, půjde rozhodně o typ Giant Breed (obří plemeno). Tento typ však všechna krmiva nemají, a pak se tedy používá Large Breed (velké plemeno). Obecně však lze říci, že velice zhruba můžete počítat cca 100g granulí na každých 10kg živé hmotnosti zvířete (u dospělého psa), při hmotnosti 80kg tedy denní krmná dávka bude kolem 800g granulí. Štěněcí krmivo má ale jiné dávkování a řídí se aktuální hmotností štěněte a jeho momentálním věkem.

Nedávno jsem v našem článku Zásady výživy štěňat velkých a obřích plemen psů – možností je Hills™ Science Plan™ Canine Puppy Large Breed™ odpovídala na dotaz našeho zákazníka, jak dávkovat krmivo Hills Puppy Large Breed pro jeho čtyřměsíční štěně, vážící 13kg. Takže alespoň pro Vaši hrubou představu: ve věku 4 měsíců, při aktuální hmotnosti štěněte 13kg, je doporučená dávka 330g granulí denně, ve stejném věku, ale hmotnosti 15 kg, pak 370g. Dále ve věku 6 měsíců při hmotnosti 17kg je denní dávka 410g, při hmotnosti 20kg je 460g atd.

Rozhodně bych Vám však doporučila vybírat z opravdu kvalitních krmiv označených jako superprémiová či dokonce ultraprémiová. Současně byste měla již od štěněcího věku ke krmivu přidávat i kloubní výživu, u takto těžkého plemene je její podávání více než vhodné.

© Petra Knihová
v našem článku Krmivo vhodné pro štěně anglického mastifa naleznete také odpověď na dřívější dotaz jednoho z našich zákazníků://
Dobrý den, chtěl bych poradit, jakými granulemi bych měl krmit svou tříměsíční fenku anglického mastifa. A jestli mám podávat nějaká chondroprotektiva a jaká?

o kloubní výživě v krmivech pro psy se dočtete v našem článku Kloubní výživa v kvalitních krmivech pro psy