Kloubní výživa pro štěně maďarského ohaře

Otázka

Dobrý den, koupila jsem si štěně maďarského ohaře krátkosrstého. Chovatelka štěňata krmila Purinou ProPlan Puppy Large Athletic a u tohoto krmiva bych ráda zůstala, ale chtěla jsem se zeptat, jestli mám podávat kloubní výživu, popřípadě od kolika měsíců a

Odpověď

Dobrý den, podávání kloubní výživy je velice vhodné a můžete ji začít používat ihned, jakmile si štěňátko přinesete domů. Na toto téma bylo řečeno již mnoho v našich Dotazech na veterináře a spoustu rad neleznete právě zde, v podrubrice Kloubní výživa a péče o pohybový aparát.

Po přečtení otázek a především odpovědí je pak již jen na Vás, jakou kloubní výživu si pro své štěňátko vyberete. Vynikající je např. přípravek Canosan, který je však nabízen pouze v sypké formě, také Caniviton, ten je k dispozici sypký i v tabletách. Pouze v tabletách je Alavis a také nový Arthronis, který je pro psy atraktivní svou chutí (poměrně velké tablety se sýrovou příchutí můžete pejskovi podávat i jako pamlsek).

Pokud byste volila Alavis, pak bych doporučovala buď Alavis 3 anebo kombinaci dvou přípravků, a to Alavis MSM

glukosaminsulfát a dále Alavis kloubní výživa.

Alavis™ MSM

glukosaminsulfát obsahuje chondroprotektivní látku glukosamin sulfát na podporu vývoje kloubních chrupavek a tkání a dále obsahuje látku MSM na zpevnění vazů a šlach, čímž se zvyšuje stabilita kloubů a snižuje riziko dysplazie. Přípravek Alavis™ MSM

glukosaminsulfát podávejte v udržovací dávce po dobu 2 měsíců. Potom podávejte 3 měsíce Alavis™ kloubní výživu, která obsahuje chondroprotektivní látky glukosamin sulfát a chondroitin sulfát pro správný vývoj kloubních chrupavek a tkání. Přípravek podávejte také v dávce udržovací, kterou samozřejmě postupně navyšujte dle aktuální hmotnosti štěněte. Tyto dva přípravky je vhodné takto střídat po celé období vývoje a růstu štěněte, v případě ohaře tedy zhruba do 15 měsíců věku.

Dáte-li přednost přípravku Arthronis, pak pro štěně je nejvhodnější Arthronis fáze 2.

Jestliže se nedokážete rozhodnout sama a chcete-li raději konkrétní doporučení, pak bych volila v tabletách Alavis či Arthronis, v sypké formě pak Canosan.

Petra Knihováotázka:@@
Dobrý den, moc děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď. Rozhodli jsme se pro výrobek Canosan, ale mám ještě prosbu, jak dlouho ho štěněti podávat? Nepřetržitě do věku 15-ti měsíců (dávkování podle kg živého hmotnosti)? Na vašich stránkách se píše, že Canosan se má podávat cca. 28 dní.
Také asi začíná mít problémy s krmivem, o kterém jsem se již zmiňovala. Krmíme Purinou ProPlan Puppy Large Athletic, pejsek vykoná potřebu cca. 5krát denně. Pár dní má průjem – hodně zapáchá. Samozřejmě je venku na vodítku, hlídám ho, aby někde něco nejedl. Ničím nedokrmujeme, dáváme jen krmné piškoty jako pamlsek.
Přemýšlela jsem o změně krmení – něco z vaší nabídky, např. Hills, Royal Canin… Nevím si rady, které krmivo bych měla vyzkoušet. Také nevím, jaké vybrat pamlsky z vaší nabídky, hodící se pro štěně.
Moc vám děkuji, D.H.


Dobrý večer, co se týče délky podávání přípravku Canosan, v popisu produktu je uvedeno následující: "Obecně se doporučuje podávat Canosan minimálně po dobu 28 dnů." Znamená to 28 dní a déle.
Vzhledem k tomu, že budete podávat Canosan preventivně v období růstu, doporučuji podávat jej dlouhodobě, alespoň do ukončení růstu a vývoje, zhruba tedy do 15 měsíců věku, možné je však i trvalé podávání.
Dávkování přípravku naleznete také v popisu produktu na našich stránkách:

 • pes do 10kg ž.hm. 1/4 odměrky denně
 • pes do 20kg ž.hm. 1/2 odměrky denně
 • pes do 30kg ž.hm. 3/4 odměrky denně
 • pes nad 30kg ž.hm. 1 odměrka denně
 • 1 odměrka odpovídá zhruba 14 gramům.
  Máte-li štěňátko poměrně nedávno koupené, jeho hmotnost by mohla být kolem 10kg. Asi bych na Vašem místě začala s dávkováním pro psy o hmotnosti do 20kg, tedy 1/2 odměrky denně (čili zhruba 7g). Jakmile pejsek přesáhne 20kg, zvyšte dávkování dle doporučení.

  Jestliže pejskovi nevyhovuje Vámi používané krmivo, zkuste jiné. Nedostává-li opravdu nic jiného, piškoty by tyto problémy jistě způsobovat neměly, a tak by mohla pomoci změna krmiva.
  Pokud Vás zajímá krmivo Hills, pak by byl vhodný
  Hills Canine Puppy Growth Large Breed.
  Z Royal Canin bych Vám doporučila Royal Canin VET Maxi Junior. (Toto krmivo bude brzy nahrazeno krmivem Royal canin VET Care Junior Large, půjde vlastně o stejné, o něco vylepšené složení, a o změnu obalu a názvu.)

  Má-li Vaše štěně zažívací potíže, mohlo by se jednat o citlivost na krmivo či dokonce lehkou formu alergie, a pak byste mohla vyzkoušet hypoalergenní krmivo, nabízí se např. vynikající Arden Grange Dog Puppy/Junior Large Breed
  nebo First Mate Lamb/Rice Puppy Large Breed.

  Jestliže by problémy přetrvávaly i po změně krmiva, po poradě s veterinářem byste mohla vyzkoušet veterinární klinickou dietu, zaměřenou právě na štěňata velkých plemen se zažívacími problémy, Royal Canin VED Dog Junior Digest/Osteo.

  Pokud se nejedná o žádnou alergii a vše se spraví jen změnou krmiva, pak je možné na zapáchající trus používat přípravek Yuccan, který omezuje zažívací potíže a také zápach.

  Volba pamlsků by pak byla závislá na tom, zda štěně bude mít nadále zažívací potíže či ne. Pokud bude vše v pořádku, pak můžete zkusit např. pamlsky Kronch či pamlsky Fish4Dogs. Oboje jsou vyráběny z mořských ryb a pochoutka Kronch lachs treat je dokonce s obsahem 85% čistého lososa. Vhodné jsou i různé žvýkací či dentální pochoutky a zajímavé pamlsky nabízí i značka Mark & Chappell. Např. na snížení zápachu z exkrementů je zde pochoutka Treats Green UM dog/cat 70g, pro štěňata jsou ale vhodné i pochoutky Treats Keep Away, Treats Nutri Boosters, Treats Skin/Coat či dokonce Treats Teething, což je pochoutka vhodná pro štěňata v období výměny zubů.
  Pamatujte, že podávání nevhodných pamlsků může mít velmi nepříznivý vliv na dobře vyváženou stravu, kterou se snažíte dodržovat. Vždy ale dbejte toho, že i pamlsky jsou součástí denní krmné dávky psa, a tak by se měly podávat jen omezeně.

  © Petra Knihová