Jak krmit tříměsíční štěně leonbergra

Otázka

Dobrý den, pročetla jsem si Vaše stránky a zaujal mne text vztahující se k výživě štěňat obřích plemen. Máme 3-měsíční štěně leonbergera a krmíme Pro Planem od Puriny PRO PLAN Puppy Large Breed Robust. Denně štěňátku dáváme buď tvaroh, mléko nebo i bílý j

Odpověď

Dobrý den, jsem opravdu ráda, že čtete naše články! Co se pohybu Vašeho štěněte týče, je dobré, že mu jej dopřáváte, a ještě lepší, že dbáte na to, aby procházky nebyly dlouhé, v tomto věku není vhodné štěně pohybem přetěžovat. Ke způsobu stravování Vašeho štěněte bych ale měla důrazné připomínky. Krmivo Purina Pro Plan je velice kvalitní a Vaše volba Puppy Large Breed Robust byla naprosto správná, k tomuto krmivu bych ale rozhodně nedoporučovala přidávat nic dalšího pro "vylepšení stravy". Naopak, někdy přílišným "vylepšováním" můžete psovi i uškodit. Takto kvalitní krmiva, jako Pro Plan bezesporu je, jsou naprosto vyvážená, připravená přesně pro potřeby daného plemene a každým přidaným tvarohem či masem měníte vyváženou skladbu stravy Vašeho psa. Proto nepřidávat! Ani tvaroh, ani maso.
Další věc je Vámi zmiňovaný pohyb štěněte, kdy se k misce "plazí" za pomoci předních nohou, to by s věkem žádnou souvislost mít nemělo. Každopádně bych na Vašem místě ostře sledovala hmotnost štěněte. A přestože leonberger je plemeno, které vyloženě svádí k tomu, aby štěňátko bylo jako kulička, ve věku tří měsíců již tak vypadat nesmí, naopak by mělo být co nejhubenější, aby rychle rostoucí kosti a klouby nenesly příliš velkou váhu, což je zátěž na pohybový aparát psa, zvlášť v období růstu. I z tohoto důvodu tedy nepodávejte žloutek s medem, jde o kalorickou "bombu", která teď rozhodně není vhodná. Pokud byste měli mít s vyšší hmotností či udržením optimální kondice Vašeho štěněte problémy, doporučila bych Vám přejít na méně kalorické krmivo, které je pro štěňata velkých a obřích plemen velice vhodné, a to na
Specific CPD-XL. Je to špičkové krmivo z řady veterinárních klinických diet, které udrží Vaše štěně ve správné kondici, předchází růstovým problémům a problémům vývoje kostry, ke kterým snadno dochází díky zrychlenému růstu a náchylnosti k nadváze u těchto plemen.

Jediné, o čem se nezmiňujete, a co bych na Vašem místě rozhodně ke stravě přidávala, je kloubní výživa. Přestože jsou chondroprotektiva v kvalitních krmivech obsažena, nebývá jich většinou tolik, aby pokryly jejich zvýšenou potřebu obzvláště u takto těžkého plemene v období růstu. Máte na výběr ze široké nabídky v naší kategorii Kloubní výživa.
Doporučila bych Vám např. Alavis, špičkové kanadské přípravky v tabletové formě, pro Vaše štěňátko pak kombinaci dvou přípravků, a to Alavis MSM

glukosaminsulfát a Alavis kloubní výživu. Alavis MSM

glukosaminsulfát obsahuje chondroprotektivní látku glukosamin sulfát na podporu vývoje kloubních chrupavek a tkání a dále obsahuje látku MSM na zpevnění vazů a šlach, čímž se zvyšuje stabilita kloubů a snižuje riziko dysplazie. Tento přípravek podávejte v udržovací dávce po dobu 2 měsíců. Potom podávejte 3 měsíce Alavis kloubní výživu, která obsahuje chondroprotektivní látky glukosamin sulfát a chondroitin sulfát pro správný vývoj kloubních chrupavek a tkání. Přípravek podávejte také v dávce udržovací, kterou samozřejmě postupně navyšujte dle aktuální hmotnosti štěněte. Tyto dva přípravky je vhodné takto střídat po celé období vývoje a růstu štěněte, v případě leonbergra tedy zhruba do 18 měsíců věku.

více informací o přípravcích Alavis a látce MSM naleznete v článku Alavis MSM

Glukosamin sulfát a Veterinární využití MSM

o problematice kloubů a kloubní výživy se dočtete např. v článcích I psi trpí na klouby…, Klouby Vašeho psa a péče o ně, Chondroprotektiva u mladých psů

Další přípravek, který je vynikající, je Caniviton forte značky Vétoquinol v sypké formě či Caniviton forte Plus v tabletách, a dále Canosan koncentrát, také v sypké formě. Jde rovněž o špičkové produkty, s kterými máme skvělé zkušenosti.

Na závěr tedy shrnutí, ke kvalitnímu krmivu (Vámi již používaná Purina Pro Plan či námi doporučovaný Specific) nepřidávejte již nic navíc na "vylepšení" stravy, přidávejte pouze kloubní výživu. Hlídejte hmotnost štěněte, které by mělo být raději hubené než "akorát" či dokonce s nadváhou. A procházky ano, ale ne dlouhé. Štěně by mělo mít dostatek volného pohybu např. na louce či na zahradě, kde si může kdykoliv lehnout a odpočinout, ale dlouhá chůze je únavná a v tomto věku není příliš vhodná, a tak s procházkami opatrně.
Přeji Vám s Vaším štěňátkem jen samou radost!

© Petra Knihová